Toronto Independent Music Awards Nominees Announced

The 2016 Toronto Independent Music Awards nominees and performances have been announced. The awards gala takes place on September 30 at Revival in Toronto.

Performances include:

  • Annie Sumi – indie-folk
  • Leah Daniels – country
  • Red Handed Denial – prog rock/metal
  • LolaBunz – bubblegum rap
  • Samba Squad – Brazilian drum group

Nominees:

Best World

  • Bill McBirnie and Bruce Jones, Extreme Flute
  • Vandana Vishwas
  • Juneyt Yetkiner
  • Trinity Mpho
  • Los Poetas

Best International

  • Gov
  • Caritos Plaza
  • Napkin
  • Holy Bouncer
  • The Recipe

Best Country

  • Anthony Tullo
  • Leah Daniels
  • Tianna Woods
  • Emma Elena Grace
  • Gina Horswood

Best Jazz Instrumental

  • Brad Cheeseman
  • Turbo Street Funk
  • Mike Field
  • Brownman
  • Roger Chong

Best Jazz Vocal

  • Ori Dagan
  • Turbo Street Funk
  • Natasha Roldan
  • Monty Greig
  • Adam David Halsey

Best Instrumental or Classical

  • Bill McBirnie and Bruce Jones, Extreme Flute
  • NUA
  • Luau or Die
  • Juneyt Yetkner

Best Young Songwriter

  • Melanie Frade
  • Karina Wipper
  • Lyric Dubee
  • Wes Mason
  • Sophia Radisch

Best Folk or Roots

  • The Marrieds
  • Taylor Holden
  • Hidden Roots Collective
  • Chanelle Albert

Best Singer-Songwriter

  • Sarah Smith
  • Sydney Delong
  • Lauren Haze
  • Samara York
  • Emma Elena Grace

Best Adult Contemporary

  • Julian Taylor Band
  • Ivy James
  • Mermaids Exist
  • Angela Saini
  • Park Eddy

Best Urban

  • Leondro
  • Michael Mazze
  • Frank Castle
  • Jae Ari
  • Jutes
  • Promise

Best Rock or Loud

  • Van Halst
  • Fallen Heirs
  • Last Bullet
  • ONFIILM
  • Seven Symphonies

Best Indie

  • girlongirl
  • VALLEY
  • Limestone Chorus
  • Sky Terminal
  • Dress Black

Best Pop or Electronic

  • Tafari Anthony
  • Lori Nuic
  • Michael Mazze
  • Countermeasure
  • Jo3Y Q

Best Out-Of-Province

  • Bridgeway
  • Brittany McQuinn
  • Cynthia Hamar
  • ERA9
  • We Were Lovers
  • The Statistics

Best USA

  • Wolkoff
  • International Show
  • Kevin Chambers
  • Lucky Patrick
  • The Wolves of Chernobyl
  • Best music video nominees will be announced on or before September 12. Best song (and runners up) will be announced at the awards gala and festival on September 30.

Winners will be selected by a grand jury of industry professionals who include: Nicole Fiorentino, Alan Cross, Tyler Tasson, Hill Kourkoutis, Maneesh Singlha, Andt Hawke, Raoul Juneja, Matt White, Andreas Kalogiannides, Chris Paco, and Ben Rispin.

Find out more here.

Let us know what you think!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.